Koncert z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja – relacja

W ramach obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z inicjatywy Powiatu Leżajskiego oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się “Powiatowy Koncert z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja”.

W wydarzeniu poza licznie przybyłymi mieszkańcami Leżajska i powiatu leżajskiego uczestniczyli: Starosta Leżajski Marek Śliż, który objął to wydarzenie honorowym patronatem, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, dwóch wiceprzewodniczących Rady Powiatu Leżajskiego Marek Leszczak i Józef Majkut oraz radni: Dorota Wylaź (zasiadająca także w radzie Muzeum Ziemi Leżajskiej) oraz Marek Kogut. Ponadto w wydarzeniu udział wzięli członkowie Rady Muzeum – przewodniczący dr Dariusz Półćwiartek, Stanisław Chmura i wiele innych przedstawicieli instytucji, urzędów, placówek oświatowych, kulturalnych oraz stowarzyszeń.

Uroczystość rozpoczęły występy artystyczne zespołów i solistów: z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, którzy wykonali następujące kompozycje “Polonez 3-go Maja”, “Mazurek 3-go Maja”, “O mój rozmarynie”, “Białe róże”, “Marsz obozowy”, “Pieśń strzelców”, “Ostatni mazur”; z Teatru Muzycznego “Broadway”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk, którzy wyśpiewali piosenki takie jak: “Deszcz Jesienny Deszcz”, “Tchnienie wolności”, “Ciemna dziś noc”, “Dziewczyna z granatem”; a także z grupy wokalnej “Zawirowani w pasji”, prowadzonej przez Ewelinę Grabowską z utworami: “Wolność”, “Płyń Wisełko”, “Biała flaga”, “Witaj majowa jutrzenko”, “Szklane domy”.

Głównym punktem programu był koncert Powiatowej Orkiestry “DIVERTIMENTO” z Leżajska pod batutą nowego dyrygenta Rafała Czarnackiego oraz występ Grupy Wokalnej “Meritum” pod dyrekcją Bartłomieja Urbańskiego i przy współpracy Jacka Brzuzana, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Orkiestra w obecnym składzie pracuje od listopada 2022 r. i zmieniła nieco muzyczny charakter stawiając na big-bandowe brzmienia w stylu jazzowym i rozrywkowym wzbogacone o sekcję klarnetów i fletów wspartych instrumentami smyczkowymi. Publiczność miała przyjemność wysłuchania hitów z polskich filmów i seriali, do których muzykę skomponował wybitny polski jazzman Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz m.in.: “Czterdziestolatek”, “Nie lubię poniedziałku”, “Podróż za jeden uśmiech”, “Wojna domowa”, “Zakochani są wśród nas”, “Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”.

W tym miejscu organizatorzy tj. Powiat Leżajski oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej składają serdeczne podziękowania partnerom tego wydarzenia: Miejskiemu Centrum Kultury w Leżajsku, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Gminy Leżajsk, Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Leżajsku, Powiatowej Orkiestrze “DIVERTIMENTO” z Leżajska, Teatrowi Muzycznemu Broadway, Grupie Wokalnej Meritum oraz Ewelinie Grabowskiej – Wokalne lekcje, konsultacje.

Koncert odbył się w sali widowiskowo – kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

Przede wszystkim dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i mamy nadzieję, że koncert podobnie jak dla nas, był dla Państwa prawdziwą ucztą dla ucha i dla duszy…