„Katyń 1940 historia prawdziwa”

W dniu 03 lutego br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej lekcją historii oficjalnie otwarto wystawę czasową „Katyń 1940  historia prawdziwa”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum Miejskiego im. Władysława Jagiełły w Leżajsku wraz z opiekunem grupy. Podczas trwających zajęć pracownik Muzeum Ziemi Leżajskiej Damian Kubrak przedstawił tematykę lekcji oraz zaprezentował wystawę pochodzącą z Instytutu Pamięci Narodowej o/ Rzeszów pt: „Katyń zbrodnia, która miała być zapomniana”. W dalszej części  nastąpiła prelekcja filmu dokumentalnego pt: „Pielgrzym Pojednania”, którego głównym bohaterem jest więzień obozów w Ostaszkowie i Starobielsku ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski – kapelan rodzin katyńskich. Po zakończonej prezentacji filmowej przeprowadzona została pogadanka, której celem było utrwalenie wiedzy zdobytej podczas lekcji. Ostatnim elementem zajęć był przemarsz uczniów pod obelisk katyńsko – smoleński upamiętniający mieszkańców Ziemi Leżajskiej pomordowanych na wiosnę 1940 r., oraz złożenie znicza i uczczenie ofiar minutą ciszy.