Jan Krauz – życie i sport

Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy “Szybciej – Dalej – Mocniej. Jan Krauz – życie i sport” oraz spotkanie z Janem Krauzem w dniu 19 maja o godz. 12.00 w naszym muzeum.

Jan Krauz urodził się 1 października 1951 r. w Markowej koło Łańcuta. Skończył studia w Krakowie. Jest mieszkańcem gminy Nowa Sarzyna. Od dziecka przejawiał wielki sportowy talent. Pierwszy dyplom sportowy wygrał na boisku w Soninie. Był związany z Klubem Sportowym „Start” w Rzeszowie, Akademickim Związkiem Sportowym w czasach studiów na krakowskiej Akademii Ekonomicznej oraz grał w drużynie piłkarskiej Zakładowego Klubu Sportowego Unia Nowa Sarzyna. Uczestniczył m.in. w Igrzyskach Paraolimpijskich, w Mistrzostwach Inwalidów Świata, Europy i Polski. W sumie 110 razy stawał na podium. W latach 70-tych i 80-tych zdobył dziewięć tytułów Mistrza Świata i Europy. Na Paraolimpiadzie w Toronto w 1976 r. zdobył złoty medal w skoku w dal. Cztery lata później w Arnhem zajął pierwsze miejsce w skoku w dal i wzwyż. Był srebrnym medalistą w biegu na 100 i 400 metrów oraz brązowym na 1500 m. Na igrzyskach w Nowym Jorku w 1984 r. zajął pierwsze miejsce w sztafecie 4 razy 400, drugie w skoku w dal oraz trzecie w biegu sztafetowym 4 razy 100 m. Jego najlepszy rezultat to wynik 10,6 sekundy w biegu na 100 m. W tym okresie najlepsi zawodnicy świata wygrywali z wynikami 10,5 – 10,7 sekund. Wielokrotnie był odznaczany przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu „Medalem za wybitne osiągnięcia sportowe”, w tym dwukrotnie złotym. W plebiscycie codziennej gazety regionalnej „Nowiny”, uzyskał tytuł najlepszego paraolimpijczyka 50–lecia.