III Festiwal Kultury Lasowiackiej – relacja

Trwa III edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej organizowanego przez Województwo Podkarpackie. Leżajsk znalazł się w gronie 12 miejscowości biorących udział w tegorocznych wydarzeniach, zaś rola operatora odpowiedzialnego za tutejszą odsłonę Festiwalu powierzona została Muzeum Ziemi Leżajskiej. Otwarta impreza plenerowa pod hasłem „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji” odbyła się na placu muzealnym w niedzielę 9 lipca.

Leżajski Festiwal tętnił życiem i folklorem – w ramach jego obchodów przygotowano moc różnorodnych atrakcji oraz zaproszono lokalnych artystów, twórców ludowych i działaczy kulturowych. W zespole z pochodzącym z Brzózy Stadnickiej Panem Janem Dudziakiem pracownicy Muzeum wykonali pokaz wytwarzania tradycyjnych drewnianych zabawek, dzieląc się z gośćmi tajemnicami dotyczącymi tego bardzo rzadkiego dziś fachu. Równocześnie odbyły się bezpłatne warsztaty bibułkarstwa prowadzone przez Panią Czesławę Zawadzką, warsztaty haftu lasowiackiego w wykonaniu Pani Anity Ryby i cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem warsztaty muzealne pt. „Kolorowy świat zabawek” i „Lasowiackie serce”, polegające odpowiednio na malowaniu drewnianego konika oraz malowaniu lasowiackich wzorów na bawełnianej torbie.

W Festiwalu udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Brzózy Królewskiej, Łukowej i Chałupek Dębniańskich, serwując swoje wyjątkowe i smakowite wyroby. Na stoiskach jarmarku można było nabyć ekologiczne miody i sery, ręcznie wykonane serwetki czy koszyki wiklinowe oraz – a może przede wszystkim – tradycyjne drewniane zabawki, m.in. z Leżajska i okolic. Do bezpłatnego zwiedzania dostępna była stała ekspozycja Muzeum prezentująca Etnografię i Zabawkarstwo, jak również wystawa czasowa pt. „Odnaleźć siebie…”, przedstawiająca prace plastyczne osób z niepełnosprawnością z lokalnych ośrodków, tym razem ze specjalnie przygotowanym akcentem lasowiackim. W tle odbywał się konkurs z nagrodami na najpiękniejszą lasowiacką kolorowankę, a także degustacja lasowiackich przysmaków.

Mocy atrakcji dopełniały występy i pokazy na scenie. Uczestniczyły w nich znane i zasłużone zespoły, takie jak działający przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa”, działający w ramach MCK w Leżajsku Zespół Pieśni i Tańca „SAN oraz kapela ludowa i chór „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Pomiędzy poszczególnymi występami odbyły się kolejno prezentacja strojów lasowiackich przygotowana przez Panią Anitę Rybę i humorystyczne widowisko pt. „Swary o kurę” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Brzozaki” z Brzózy Królewskiej.

W imieniu Muzeum Ziemi Leżajskiej, jak i partnerów i organizatorów III Festiwalu Kultury Lasowiackiej dziękujemy artystom tudzież wystawcom ludowym oraz licznej publiczności za wzięcie udziału w tegorocznym wydarzeniu plenerowym w Leżajsku. Kultura Lasowiaków, tak wyjątkowa i charakterystyczna dla naszego regionu, przeżywa w ostatnich latach dynamiczne odrodzenie. To budujące, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze strony tak szerokiego grona odbiorców – na Festiwalu nie brakowało bowiem osób z najróżniejszych grup wiekowych, od najmłodszych po najstarszych, i tych pochodzących z lokalnej społeczności, i przyjezdnych. Dziękujemy raz jeszcze za Państwa udział i zapraszamy ponownie w przyszłym roku.

Powiat leżajski na wydarzeniu reprezentował Starosta Leżajski Marek Śliż. Ponadto obecni byli przedstawiciele poszczególnych instytucji, urzędów, placówek oświatowych oraz członkowie Rady naszego Muzeum na czele z jej przewodniczącym dr. Dariuszem Półćwiartkiem.

Zachęcamy jednocześnie do skorzystania z ofert przygotowanych przez pozostałe miejscowości północnego Województwa Podkarpackiego. Festiwal potrwa jeszcze do końca lipca. Szczegóły i program znajdą Państwo na stronie: http://lasowiacki.pl/.


Operatorem wydarzenia w Leżajsku było Muzeum Ziemi Leżajskiej.
 
Sponsorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.
 
Muzeum dziękuję leżajskim harcerzom z ZHP Hufiec Leżajsk za uzyskaną pomoc w trakcie wydarzenia.

Fot. Dawid Wiech, MZL