II Dzień Nocy Muzeów

Drugi dzień leżajskiej nocy muzeów upłynął pod znakiem jarmarku kulturalnego. Plac przed muzeum zamienił się w kiermasz, na którym prezentowali się lokalni twórcy, hobbyści i pasjonaci. Wśród wystawionych przedmiotów znalazły się m.in. ręcznie robione ozdoby, serwetki, misy, szkatułki, biżuteria, kwiaty i wianki. Wśród wystawców m.in. był Warsztat Terapi Zajęciowej Caritas Leżajsk, reprezentacja Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Koło Leżajsk, Koło Gospodyń Wiejskich z Giedlarowej oraz wiele osób indywidualnych z terenu powiatu leżajskiego jak tez spoza jego granic.

O godzinie 17.30 przed publicznością zaprezentowała się historyczna grupa rekonstrukcyjna SCUTUM z Sanoka. W specjalnie przygotowanym obozie rycerskim odbywały się pokazy walk rycerskich, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży.

Od godziny 19.00 na scenie plenerowej występowali utalentowani młodzi artyści z powiatu leżajskiego: uczniowie Szkoły Muzycznej w Leżajsku, uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie pod opieką Pani Haliny Mryc – Nogi: Julia Konior i Jacek Piech, Weronika Jeleśniański z grupy wokalnej Meritum oraz teatru muzycznego Broadway chór Belcanto i Cantiamo pod batutą Pani Barbary Kuczek, Katarzyna Osóbka- Opoń, a także grupa taneczna z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie, którą opiekuje się Pani Joanna Zawadzka.

O kulinarną niespodziankę dla gości zadbała Restauracja Dębnianka. W ogródku piknikowym każdy mógł spróbować specjałów szefa kuchni.

Bez wątpienia największą atrakcją sobotniego wieczoru był koncert „Niebo z moich stron” w wykonaniu wokalistów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, pomysłodawczyni i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, z towarzyszeniem zespołu muzycznego Tomasza Filipczaka. Grupę tę tworzą ludzie niezwykle uzdolnieni – od 2000 roku zdobyli blisko 900 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach piosenki. Podczas występu zaprezentowali oni najpopularniejsze polskie przeboje, m.in. z repertuaru Haliny Frąckowiak, czy Czerwonych Gitar. Publiczność bawiła się razem z zespołem, a oklaskom nie było końca.

Zainteresowani zwiedzaniem muzeum mogli bezpłatnie obejrzeć wszystkie ekspozycje od godziny 17:00 do godziny 24:00.

Leżajska noc muzeów cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dopisała frekwencja, jak i pogoda. W drugim dniu zaszczycili nas  swoją obecnością Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz. Ponadto obecny był również Podkarpacki Konserwator Zabytków Delegatury Rzeszowskiej Pan Bartosz Bodubny oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Pan Arkadiusz Opoń. Również swoją obecnością zaszczycił nas Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Pan Antoni Bereziewicz oraz członek Rady Muzeum Pan Stanisław Chmura.

Europejska Noc Muzeów została zorganizowana przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Współorganizatorem był Powiat Leżajski oraz Browar Leżajsk. Sponsorami wydarzenia był Fundusz Społeczny Grupy Żywiec, z którego otrzymaliśmy dofinansowanie na to przedsięwzięcie oraz Powiat Leżajski. Partnerami imprezy zostali Gminny Ośrodek Kultury w Giedlarowej, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, Restauracja Dębnianka oraz Firma PB Light.

Patronat medialny nad Nocą Muzeów objęli: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, Tygodnik Sztafeta, NS TvK oraz Satel.