Hełmy paradne straży pożarnej w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Bogata historia pożarnictwa na Ziemi Leżajskiej sięga blisko 150-ciu lat. To kilka pokoleń strażaków- zawodowców oraz ochotników, chętnie śpieszących na ratunek mieszkańcom i ich mieniu ale także ochoczo uczestniczących w życiu lokalnej społeczności, poprzez wykonywanie różnego typu prac społecznych oraz włączanie się w organizację licznych wydarzeń kulturalnych, patriotycznych czy edukacyjnych. Wtedy to najczęściej strój koszarowy czy bojowy, zamieniany jest na mundur galowy lub paradny a głowy strażaków pocztów sztandarowych zdobią piękne, paradne hełmy. Hełmy te wykorzystuje także straż grobowa, tzw. „Turki”, podczas warty przy Bożym Grobie.

Chcąc przybliżyć kronikę działań pożarniczych oraz historię powstawania kolejnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, których w powiecie leżajskim jest aż 37, Muzeum Ziemi Leżajskiej zorganizowało wystawę  „Paradne Hełmy z Trześniowa”. Prezentowana jest na niej kolekcja ok. 50-ciu strażackich hełmów paradnych, produkcji ojca i syna Edwarda i Wojciecha Mrozów oraz inne atrybuty strażaka, pozyskane z okolicznych jednostek. Całość dopełniają liczne fotografie oraz opisy.

Swoją przygodę z kolekcjonowaniem, odnawianiem i rekonstruowaniem hełmów Mrozowie rozpoczęli czterdzieści lat temu, poproszeni przez komendanta OSP w Trześniowie o wykonanie hełmów paradnych dla warty przy Grobie Pańskim. Zaczęło się od dwóch a dziś jest ich ponad trzysta- tyle liczy bowiem cała kolekcja paradnych hełmów strażackich, które wykonywane są z wielką pasją, zaangażowaniem i dokładnością. Są one prezentowane w całym kraju ale nie tylko. Jeden z hełmów znajduje się nawet w Nowym Jorku, w Izbie Pamięci poświęconej poległym strażakom i policjantom 11 września 2001 r. podczas ataku terrorystycznego na Word Trade Center.

W środę, 19 stycznia, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Spotkanie rozpoczęło uczczenie chwilą ciszy strażaków, którzy skończyli już swoją służbą odchodząc na wieczny odpoczynek oraz powitanie przez Jacka Kwiecińskiego – Dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej licznego grona zaproszonych gości. Wśród nich Zdzisław Leśko – Wicestarosta Leżajski, Andrzej Janas – Zastępca Burmistrza Leżajska, mł. bryg. mgr inż. Zenon Kuca – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, Antoni Bereziewicz – Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej, Jan Majkut oraz Marek Kogut – Radni Powiatu Leżajskiego, Ireneusz Wołek – Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku oraz wielu strażaków i mieszkańców miasta.

Gościem specjalnym był bryg. mgr inż. Józef Golec – Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Leżajsku oraz były Komendant PSP
w Leżajsku, który jednocześnie w swoim wystąpieniu dotyczącym historii pożarnictwa w powiecie leżajskim, szczegółowo przybliżył okoliczności powstania zorganizowanej pomocy przeciwpożarowej w Leżajsku oraz dzieje powstawania kolejnych jednostek a także osiągnięcia, statystyki i sylwetki osób szczególnie zasłużonych.

Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż w Polsce największym zaufaniem społecznym cieszy się właśnie zawód strażaka i że z pokolenia na pokolenie przekazywane są te same wartości, a słowa wyszyte na  sztandarach „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” są ciągle aktualne i urzeczywistniane przez strażaków. Podkreślając, że strażacka misja jest służbą piękną ale i niełatwą, Jacek Kwieciński złożył wszystkim druhnom i druhom życzenia, by za przyczyną patrona Świętego Floriana, każdy wyjazd kończył się szczęśliwym powrotem.

Następnie Kamil Szczepanik, pracownik Muzeum Ziemi Leżajskiej, zaprezentował kolekcję paradnych hełmów oraz opowiedział historię ich powstania. Zainteresowani mieli także możliwość obejrzenia z bliska wozu bojowego straży pożarnej.

Miłym zwieńczeniem spotkania była strażacka grochówka, przygotowana przez Waldemara Szczepanika, nauczyciela leżajskiego technikum. Patronat honorowy nad wystawą objął Starosta Leżajski. Współsponsorem wydarzenia była firma „Zakłady Mięsne Smak Górno”.

Wystawę można oglądać do 26 lutego br.