Ferie zimowe w Muzeum 2020

W tym roku podczas ferii zimowych w Muzeum Ziemi Leżajskiej po raz kolejny odbyły się zajęcia dla dzieci z terenu powiatu leżajskiego. Zajęcia miały formę warsztatów oraz lekcji muzealnych, które odbywały się od 13 do 24 stycznia. Podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a same grupy na poszczególne dni były zróżnicowane, ponieważ pojawiały się na nich dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Organizowane zajęcia miały różny charakter, począwszy od edukacyjnego, poprzez kreatywno-manualny, po gry i zabawy.

Cykl zajęć otworzyły zajęcia związane z edukacją teatralną – podczas nich dzieci zostały zapoznane z ogólną wiedzą o teatrze i z procesem powstawania przedstawienia teatralnego, a także wykonały pacynki z papieru. W pierwszym tygodniu odbyły się również zajęcia historyczne poświęcone regionowi i miastu Leżajsk, w ramach których poznały nie tylko fakty związane z miastem, ale również legendy oraz mogły zwiedzić ekspozycję „Historia Miasta i Regionu”. W związku z Dniem Babci i Dziadka w tym tygodniu miały miejsce również zajęcia odnoszące się do tego święta – podczas nich dzieci mogły wykonać ciekawe prezenty (własnoręcznie malowane gliniane serce i własnoręcznie ozdobione kubki), które następnie mogły wręczyć swoim dziadkom.

Podczas drugiego tygodnia ferii zimowych również nie zabrakło atrakcji dla dzieci. W pierwszym dniu tego tygodnia dzieci uczestniczyły w warsztatach polegających na pracy z gliną, z której wykonywały świeczniki z bałwankiem, a te następnie mogły zabrać ze sobą do domu – w ramach tych zajęć dzieci zwiedziły również ekspozycję dotyczącą Zabawkarstwa Leżajskiego. Kolejne zajęcia były poświęcone różnego rodzaju grom i zabawom, które swoją tematyka nawiązywały do teatru – ich celem było aktywizowanie dziecięcej wyobraźni poprzez odgrywanie krótkich ról, odzwierciedlanie różnych scen i emocji. Cykl zajęć zamknęły warsztaty plastyczne – podczas nich dzieci wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne, których głównym motywem przewodnim była zima.

Muzeum Ziemi Leżajskiej pragnie bardzo serdecznie podziękować okazanym zainteresowaniem i licznym udziałem w organizowanych zajęciach na feriach zimowym.