Dzień Kobiet w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Dzień Kobiet to święto szczególne dla wszystkich Pań, tym bardziej, że od ubiegłego roku oficjalnie ma ono status międzynarodowy. Chcąc należycie uczcić tak ważny dzień, Starosta Leżajski Marek Śliż wraz z Dyrektorem Muzeum Ziemi Leżajskiej Jackiem Kwiecińskim, przygotowali dla kobiet wyjątkowy prezent w postaci bogatego programu artystyczno-kulturalny.

W dniu 8 marca Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało wiele atrakcji, zaś największą z nich – poza słodką niespodzianką jaką była szarlotka podana z lodami – był występ bieszczadzkich zakapiorów, tj. zespołu MELISA BLUES BAND, który gościł w naszym regionie po raz pierwszy. W jego repertuarze znalazła się zarówno poezja śpiewana, jak i bieszczadzki blues.

Panie, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu, tuż po przekroczeniu progów Muzeum zostały obdarowane przez Starostę Leżajskiego, Wicestarostę i Dyrektora Muzeum symbolicznymi różami. Spotkanie rozpoczął montaż słowno-muzyczny składający się z życzeń od panów z całego powiatu leżajskiego. Następnym punktem programu była prelekcja dr Janusza Fedirko, pt. „Walka Kobiet o Niepodległość”. Zaprezentowany wykład poświęcony był niedocenionej rolki kobiet w walce o niepodległość.

Dodatkową atrakcją przed koncertem był występ iluzjonisty – Przemysława Wilka – artysty estradowego, iluzjonisty, magika, który swoją pasją i talentem podzielił się z innymi, prezentując zadziwiające sztuczki magiczne.

Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało także specjalnie na ten dzień autorską wystawę okolicznościową, pt. „Matki Niepodległości”. Wystawa składa się z 17 plansz, na których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych kobiet walczących o niepodległość.

Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar.

Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.

W większości krajów Dzień Kobiet obchodzi się 8 marca. Są jednak wyjątki, ponieważ w Tunezji święto to obchodzi się 13 sierpnia. Początek marca został wybrany nie przez przypadek, gdyż jest on powiązany z rzymskimi obchodami Matronaliów, tj. święta macierzyństwa oraz płodności. W tym dniu kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.

Za oprawę świetlną dziękujemy PB LIGHT