Dzień Kobiet to święto szczególne dla wszystkich Pań, tym bardziej, że od ubiegłego roku oficjalnie ma ono status międzynarodowy. Chcąc należycie uczcić tak ważny dzień, Starosta Leżajski Marek Śliż wraz z Dyrektorem Muzeum Ziemi Leżajskiej Jackiem Kwiecińskim, przygotowali dla kobiet wyjątkowy prezent w postaci bogatego programu artystyczno-kulturalny.
W dniu 8 marca Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało wiele atrakcji, zaś największą z nich – poza słodką niespodzianką jaką była szarlotka podana z lodami – był występ bieszczadzkich zakapiorów, tj. zespołu MELISA BLUES BAND, który gościł w naszym regionie po raz pierwszy. W jego repertuarze znalazła się zarówno poezja śpiewana, jak i bieszczadzki blues.
Panie, które zdecydowały się wziąć udział w wydarzeniu, tuż po przekroczeniu progów Muzeum zostały obdarowane przez Starostę Leżajskiego, Wicestarostę i Dyrektora Muzeum symbolicznymi różami. Spotkanie rozpoczął montaż słowno-muzyczny składający się z życzeń od panów z całego powiatu leżajskiego. Następnym punktem programu była prelekcja dr Janusza Fedirko, pt. „Walka Kobiet o Niepodległość”. Zaprezentowany wykład poświęcony był niedocenionej rolki kobiet w walce o niepodległość.
Dodatkową atrakcją przed koncertem był występ iluzjonisty – Przemysława Wilka – artysty estradowego, iluzjonisty, magika, który swoją pasją i talentem podzielił się z innymi, prezentując zadziwiające sztuczki magiczne.
Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało także specjalnie na ten dzień autorską wystawę okolicznościową, pt. „Matki Niepodległości”. Wystawa składa się z 17 plansz, na których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych kobiet walczących o niepodległość.
Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar.
Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.
W większości krajów Dzień Kobiet obchodzi się 8 marca. Są jednak wyjątki, ponieważ w Tunezji święto to obchodzi się 13 sierpnia. Początek marca został wybrany nie przez przypadek, gdyż jest on powiązany z rzymskimi obchodami Matronaliów, tj. święta macierzyństwa oraz płodności. W tym dniu kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.
Za oprawę świetlną dziękujemy PB LIGHT