72 Rocznica Bitwy pod Kuryłówką – 7 maja 2017

Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z Urzędem Gminy Kuryłówka oraz Narodowymi Siłami Zbrojnymi było organizatorem tegorocznych obchodów 72. Rocznicy Bitwy pod Kuryłówką, które odbyły się 7 maja br. Uroczystości miały na celu upamiętnienie ofiar jednej z największych bitew stoczonych przez Żołnierzy Wyklętych oraz przypomnienie tej jakże istotnej dla lokalnego społeczeństwa historii.

W nocy z 6 na 7 maja 1945 roku na teren Kuryłówki wkroczyły oddziały NKWD, których zadaniem było odnalezienie zbiegłych dezerterów Trzeciego Samodzielnego Operacyjnego 3 Brygady Wojsk Wewnętrznych z Biłgoraja oraz likwidacja zbrojnego podziemia. Ostrzelanie sowieckich pojazdów dzień wcześniej oraz starcie z patrolem oddziału Stanisława Pelczara, pseudonim „Majka” spowodowały, iż Sowieci wkroczyli na teren Kuryłówki w zwiększonym składzie. Dowództwo Narodowej Organizacji Wojskowej miało dwa wyjścia- odejść za San lub podjąć walkę. Postanowiono walczyć.

Naprzeciw wroga oprócz oddziału „Majki” stanął oddział Bronisława Gliniaka „Radwana”, Franciszka Kazuba „Lisa”, Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” i Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. To oni zapisali się na kartach historii jako Ci, którzy odparli atak enkawudzistów, w największej bitwie powojennego podziemia. Ponad ośmiogodzinna bitwa, dzięki dobremu wyszkoleniu i znajomości terenu, zakończyła się zwycięsko. Sowieci jednak w odwecie następnego dnia spalili w Kuryłówce blisko 300 budynków mieszkalnych i 500 gospodarczych. W tych dniach zginęło siedmiu Polaków a pięciu zostało rannych.

– Muzeum Ziemi Leżajskiej czuje się niezmiernie zaszczycone i dumne z możliwości współpracy przy organizacji takich wydarzeń. Tym samym kontynuujemy naszą misję do utrwalania pamięci o naszej lokalnej historii oraz jednocześnie spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor
Jacek Kwieciński, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Św. Józefa w Kuryłówce. Następnie oddano hołd pochowanym na Cmentarzu Parafialnym w Kuryłówce – Józefowi Zadzierskiemu, ps. „Wołyniak” oraz Janinie Przysiężniak, ps. „Jaga”, składając znicze i wiązanki kwiatów przy grobie i pomniku. Wieńce złożono także pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej, umieszczoną na fasadzie Kościoła. Nawet gwałtowna ulewa nie była w stanie pokrzyżować planów i wszyscy uczestnicy oraz licznie przybyli goście w paradnym przemarszu z udziałem pocztów sztandarowych, grup rekonstrukcyjnych, orkiestry, mażoretek i wojska udali się na plac przy OSP w Kuryłówce, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Na placu przywitano przybyłych gości oraz przypomniano historię wydarzeń sprzed siedemdziesięciu dwóch lat. Zaprezentowały się także grupy rekonstrukcyjne w pełnych umundurowaniach. Przybyłych na uroczystości gości i mieszkańców rozgrzała tradycyjna, wojskowa grochówka, którą częstowali strażacy. W ramach obchodów odbył się także koncert rapera Tadeusza Polkowskiego „Tadka”.