10-lecie Muzeum Ziemi Leżajskiej

W dniu 7 stycznia Muzeum Ziemi Leżajskiej obchodziło uroczysty jubileusz 10-lecia swojej działalności. To wyjątkowe wydarzenie miało artystyczny charakter, bowiem zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy mogli obejrzeć musical „Stacja Broadway” przygotowany na podstawie znanego, światowego musicalu „Metro” przez GOK Gminy Leżajsk we współpracy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz MDK w Łańcucie. Ponadto każdy z przybyłych otrzymał kawałek jubileuszowego tortu.

W wydarzeniu wzięli udział Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, który wystąpił w imieniu Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart,  Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Powiatu Leżajskiego Marek Śliż wraz z pozostałymi członkami Zarządu tj. Zdzisławem Leśko Wicestarostą Leżajskim oraz z Lucjanem Czenczek etatowym członkiem Zarządu Powiatu Leżajskiego, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Ponadto w uroczystości wzięli udział Radni Powiatu Leżajskiego, Gmin, Dyrektorzy oraz Kierownicy jednostek z terenu Powiatu Leżajskiego, dyrektorzy szkół, Komendanci Straży Pożarnej i Policji oraz przedstawiciele związków, stowarzyszeń a także przedstawiciele mediów.

Zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Leżajskiego dnia 1 stycznia 2008 powołano samorządową instytucję kultury Muzeum Ziemi Leżajskiej, funkcjonującą jako jednostka organizacyjna Powiatu Leżajskiego z siedzibą przy ul. Mickiewicza w Leżajsku. Natomiast w dniu 8 stycznia 2008 roku Muzeum oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w świeżo wyremontowanych budynkach zespołu starościńskiego w Leżajsku.

Głównym zadaniem powołanego Muzeum była i jest trwała ochrona dóbr kultury, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej a także umożliwianie kontaktu ze zbiorami.

Od momentu powstania Muzeum gromadzi zbiory związane z dziedzictwem kulturowym regionu Powiatu Leżajskiego, z których powstały trzy stałe ekspozycje tj. ekspozycja Historii miasta i regionu, ekspozycja  Etonograficzno – Zabawkarska oraz ekspozycja Browarnicza. Ich charakterystyka wygląda następująco:

Uzupełnieniem wystaw stałych w Muzeum są na bieżąco organizowane wystawy czasowe. Od początku działalności ekspozycje stałe oraz czasowe odwiedziło 71 856 zwiedzających pochodzących z Polski oraz spoza jej granic. Tylko w roku 2017 ekspozycje odwiedziło 9488 turystów.

Ponadto Muzeum organizuje działalność edukacyjną w postaci lekcji muzealnych poświęconych różnorodnej tematyce, w których tylko w roku 2017 uczestniczyło ponad 3500 tys. dzieci i młodzieży. Muzeum organizuje także uroczystości i wydarzenia historyczno – kulturalne, na terenie Muzeum oraz Powiatu Leżajskiego, w których również w roku 2017 odnotowano ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi. W uroczystościach w roku 2017 uczestniczyło blisko 8000 tys. osób. Ponadto prowadzone są prelekcje historyczne, wykłady okolicznościowe, koncerty.

Poza powyższą działalnością Muzeum zajmuje się prowadzeniem prac modernizacyjnych, które pozwalają na podniesienie standardu instytucji. W roku 2017 dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Ministra Kultury i wkładem własnym przyznanym przez organizatora placówki czyli Powiat Leżajski, Muzeum zmodernizowało stałą a zarazem najważniejszą ekspozycję, tj. Historyczną Miasta i Regionu.

Dziś dzięki realizacjom zamierzonych planów Muzeum Ziemi Leżajskiej staje się instytucją, mogącą konkurować z innymi muzeami regionalnymi w województwie i na arenie ogólnopolskiej. Staje się instytucją dającą mieszkańcom regionu oraz przybywającym turystom bogatą ofertę kulturalną, instytucją skutecznie chroniąca dziedzictwo kulturalne Ziemi Leżajskiej oraz promującą jego bogactwo.