1 sierpnia. Pamiętamy!

Wczoraj obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu Powstawania Warszawskiego. Ta trwająca  dwa miesiące akcja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00 to historyczny moment, spośród zawiłych – raz lepszych, raz gorszych – dziejów państwa polskiego. Godzina „W” to czas, kiedy tysiące osób w geście największego oddania i patriotyzmu podjęło decyzję, warzącą na ich życiu czy śmierci – szala leżała pośrodku a cel czynu zaćmiewał wszystko.

Rozpoczęta 1 września 1939 roku II wojna światowa siała spustoszenie w całym kraju, a jej punktem kulminacyjnym stała się Warszawa. To piękne, tętniące niegdyś życiem miasto, zmieniało się nie do poznania, będąc miejscem ciągłych walk, strachu i bólu. Mieszkańcy nie mogli patrzeć na to obojętnie. Zaczęto tworzyć podziemne struktury ruchu oporu. W 1944 roku dowództwo Armii Krajowej podjęło decyzję o rozpoczęciu otwartej walki zbrojnej w stolicy. Stanęło do niej ok. 50 tysięcy powstańców, dysponując skromnym zasobem broni i amunicji. Miażdżąca przewaga liczebna oraz techniczna doprowadziła do przerwania walki i podpisanie aktu kapitulacji powstania. W starciach poległo ok. 17 tysięcy powstańców i ok. 150 tysięcy ludności cywilnej. Tysiące osób zostało też rannych, wielu mieszkańców wywieziono do obozów lub na prace przymusowe. Jeszcze kilka miesięcy po upadku powstania Warszawa była rabowana i niszczona.

Dziś wielu historyków i laików zadaje sobie pytanie – czy było warto? Na to pytanie niech będzie odpowiedzią liczba powstańców, która swoim zdrowiem i życiem przypłaciła za okazany patriotyzmem i chęć wolności. Powstańcy walczyli i oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Pamiętajmy o tym. Chwała Bohaterom!

Leżajsk także pamiętał o warszawskich bohaterach. W czasie godzinny „W”, gdy zawyły miejskie syreny,  z rynku (obok ratusza) zostały wypuszczone w niebo balony w barwach narodowych, zabrzmiała patriotyczna muzyka a przybyli mieszkańcy przystanęli, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność.

Wydarzenie przygotowane zostało przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wzięli w nim udział oraz głos zabrali: Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul.

Za włączenie się w ten wymowny gest dziękujemy także leżajskim harcerzom, młodzieży wszechpolskiej, którzy przygotowali oprawę oraz mieszkańcom miasta. Za sponsoring wypuszczonych w niebo balonów dziękujemy Firmie SZAFIR.

Autor: Paulina Szczepanik