Galeria

  • Rok 2017
Artur Andrus w Muzeum Ziemi Leżajskiej - 28.06.2017

„Z Andrusem po Galicji” to cykl filmów autorstwa Tomasza Paulukiewicza, które prezentują miasta m.in. Podkarpacia. Gospodarzem każdego odcinka jest znany dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek i artysta kabaretowy Artur Andrus.

Pacyfikacja Wsi Jastrzębiec - 18.06.2017

Uroczystości 74. rocznicy Pacyfikacji Wsi Jastrzębiec organizowane przez Starotę Leżajskiego, Dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Wójta Gminy Kuryłówka odbyły się 18 czerwca i rozpoczęły mszą świętą w kościele filialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył ks. Leszek Pankowski, proboszcz Parafii Luchów Górny.

Lotniczy Dzień Dziecka w Muzeum - 01.06.2017

Muzeum Ziemi Leżajskiej zorganizowało I edycję pikniku ph. „Lotniczy Dzień Dziecka”. Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie dedykowane było wszystkim dzieciakom, z okazji ich święta, co jednak nie wykluczało udziału osób dorosłych.

Noc Muzeów - 18.05.2017

Muzeum Ziemi Leżajskiej już po raz kolejny otworzyło swoje podwoje dla zwiedzający w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku przypadała 20 maja. Tegoroczna edycja była „nocą” tylko z nazwy, bowiem leżajskie Muzeum przygotowało bogaty program, rozpoczynając obchody już o 13:30.

Bitwa pod Kuryłówką 07.05.2017

Bitwa pod Kuryłówką – bitwa stoczona 7 maja 1945 r. przez oddziały partyzanckie NOW z NKWD we wsi Kuryłówka. Oddziały NOW odparły ataki Sowietów, po czym wycofały się ze wsi.

Zlot Zabytkowych pojazdów w Leżajsku - 06.05.2017

W ramach II Tury Eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w sobotę 6 maja 2017 zawitały do Leżajska uczestnicy Zjazdu - pasjonaci zabytkowych pojazdów. II rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych zorganizował Automobilklub Stalowa Wola. Od godz. 11 zaczęły zjeżdżać na plac Muzeum Ziemi Leżajskiej właściciele zabytkowych aut.

Moja kolorowa pisanka - 11.04.2017

Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Wielkanocnych. Składają się z dwóch części- w pierwszej dzieci wraz z prowadzącym spróbują posegregować rzeczy, które powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku i poznają ich symbolikę. W drugiej części każde dziecko przy użyciu kolorowych gwiazdek makaronowych ozdobi według własnego pomysłu styropianową pisankę, którą zabierze ze sobą.

Leszek Żebrowski w Leżajsku - 06.04.2017

Dzięki inicjatywie środowisk Patriotycznych Ziemi Leżajskiej i Młodzieży Wszechpolskiej w Leżajsku razem z Muzeum Ziemi Leżajskiej mamy zaszczyt zaprosić na otwarte spotkanie poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych.

Bój o Piskorowice - 02.04.2017

Dzieje walk w czasie I wojny światowej na Leżajszczyźnie pozostają w dużej mierze nieznane. Zmienia się to powoli za sprawą badań historycznych prowadzonych przez pochodzącego z Leżajska historyka i językoznawcę dra Sławomira Kułacza.

Dobranocki mojej Babci i Mamy - 24.03.2017

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Ziemi Leżajskiej zobaczyć będzie można pamiątki z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. To miejsce niezwykłe, w którym można się przenieść do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji – w świat wieczorynek.

Dzień Kobiet w Muzeum - 08.03.2017

Dzień Kobiet, to święto szczególne dla wszystkich Pań, tym bardziej, że od tego roku oficjalnie ma ono status międzynarodowy. Chcąc należycie uczcić tak ważny dzień, Starosta Leżajski Marek Śliż (który objął honorowym patronatem wydarzenie) wraz z dyrektorem Muzeum Ziemi Leżajskiej Jackiem Kwiecińskim przygotowali dla kobiet wyjątkowy prezent w postaci spotkania, dla którego tłem była wystawa pt. „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Leżajskim Muzeum - 06.05.2017

Muzeum Ziemi Leżajskiej z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca przygotowało prelekcję, której tematem była Bitwa pod Kuryłówką. Prelegentem był dr Mirosław Surdej, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył historię powyższego wydarzenia, kiedy to 7 maja 1945 r. wysłany wczesnym rankiem w kierunku Kulna patrol NOW z oddziału „Majka” napotkał tyralierę żołnierzy sowieckich.

Tropem Wilczym w Leżajsku - 26.02.2017

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu - 01.02.2017

W Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu. W tym roku odbyły się one po raz dziewiąty – 27 stycznia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako dzień wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

Ferie w Muzeum - 20.01.2017

Muzeum Ziemi Leżajskiej wzorem lat poprzednich zorganizowało ferie zimowe. W trakcie zajęć uczestnicy brali udział w różnych zajęciach edukacyjnych mających na celu wzbogacenie ich wiedzy w zakresie historii, geografii, przyrody oraz prac plastyczno – technicznych. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku 6 – 10 lat w rożnych grupach.

Hełmy paradne z Trześniowa - 19.01.2017

Paradny hełm strażacki jest bardzo ważnym elementem osobistego umundurowania strażaka ochotnika w czasie różnych uroczystości kościelnych, państwowych i strażackich. W muzeach i kolekcjach prywatnych można oglądać piękne egzemplarze powstałe w początkach ochotniczego ruchu strażackiego. Jedną z takich kolekcji dawnych i współczesnych paradnych hełmów strażackich jest kolekcja z Trześniowa.

Wspólne kolędowanie w Muzeum Ziemi Leżajskiej - 15.01.2017

Polskie kolędy i pastorałki to pieśni szczególne – piękne i wyjątkowe, których posiadamy bogaty zbiór. Te stare, niekiedy zapomniane, rzadziej śpiewane i te nowe, szybkie, wolne – wszystkie posiadają ten specyficzny urok, są w końcu pieśniami wesela, szczęścia i radości, których śpiew przyczynia się do kultywowania pięknej, polskiej tradycji i kultury.

Śpiewanie Kolęd - Niepełnosprawni - 10.01.2017

Dnia 10 stycznia 2017r. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się wspólne kolędowanie osób niepełnosprawnych przy akompaniamencie Pana Zdzisława Zawilskiego. W miłej atmosferze, pełnej ciepła i życzliwości wspólne śpiewanie kolęd – tych starych, niekiedy zapomnianych jak i tych nowych było dla osób niepełnosprawnych wielką radością i przeżyciem.

Więźniowie w Leżajskim Muzeum - 23.12.2016

Muzeum Ziemi Leżajskiej gościło więźniów odbywających tzw. lekkie kary za przestępstwa. Pod nadzorem wychowawcy Marka Lotycza osadzeni mieli okazję uczestniczyć w zajęciach resocjalizacyjnych. Pomogli oni m.in. uporządkować teren przylegający do wąwozu pomiędzy kompleksem muzealnym a kościołem farnym i ul. 28 maja.

Kartki PRL - 19.12.2017

Starsi mogą sobie przypomnieć, a młodzi dowiedzieć się, jaka była rzeczywistość lat 70. - 80. ubiegłego wieku. W Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku na wystawie pt. „Karty aprowizacyjne żywnościowe 1976 – 1989” prezentowane są kartki, za które w czasach PRL - można było kupić niemal wszystko.

Jarmark Boże Narodzenie - 15.12.2016

W trakcie imprezy: kiermasz rękodzieła, swojskie jadło, koncerty, warsztaty, wspólne ubieranie choinki.

Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - 13.12.2016

Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani do podtrzymywania pamięci o wydarzeniach, które przez lata kształtowały obecny charakter naszego państwa. Mimo upływu czasu, wydarzenia sprzed 35 lat pozostają wciąż żywe, a słowa gen. Jaruzelskiego, który obwieścił stan wojenny, usprawiedliwiając się przed narodem i wmawiając mu, że Polska stała się ruiną, a winą za to należy obarczyć protestujących i tak zwanych „anonimowych” szkodników, do dziś u niejednej osoby wywołują łzy gniewu.

Z życia na zesłaniu - 07.12.2016

Prelekcja oraz film dały możliwość poznania codziennego życia syberyjskich ludzi, zaś spotkanie z dwójką dzieci zmarłego w 1992 Jerzego – Antoniną i Walerianem, były szansą zadania pytań i uzyskania bezpośrednio odpowiedzi od osób, które z syberyjską rzeczywistością spotkały się jako małe dzieci.

17 - ta Akcja Polacy - Rodakom - 05.12.2016

Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie już po raz 17 - ty organizujemy paczki świąteczno – noworoczne dla polskich rodzin i polskich dzieci.

Mikołajki w Muzeum - 04.12.2016

Podczas zajęć dzieci miały okazję spotkać postać Świętego Mikołaja oraz zapoznać się z jego barwną historią. Kolejnym punktem było pisanie listów oraz pokazanie dzieciom oryginalnej odpowiedzi od samego Świętego prosto z Finlandii.

Lekcja - Tajemnice Świątecznego Drzewka - 01.12.2017

Na lekcji, którą poprowadziła Pani Marta Urban dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności przy tworzeniu zielonych drzewek świątecznych.

Lekcja - Muzeum współczesnym wehikułem czasu

Na lekcji zostały zaprezentowane zasady zachowywania się w Muzeum. Uczestnicy uczyli się o rodzajach muzeum