Z zabawą i tradycją – podsumowanie lekcji w Muzeum Ziemi Leżajskiej za rok 2021

W minionym roku mimo obostrzeń pandemicznych zajęcia edukacyjne w Muzeum Ziemi Leżajskiej rozpoczęły się wyjątkowo później bo dopiero w czerwcu. Jednakże przygotowana przez muzeum oferta szybko zyskała zainteresowanie wśród placówek z całego Powiatu leżajskiego jak też spoza jego granic.

W roku 2021 do naszego muzeum wybrało się aż 2217 przedszkolaków oraz uczniów ze szkół wraz z opiekunami, dlatego też w tym miejscu nasze muzeum pragnie wyrazić swoją satysfakcję i radość, że przygotowywane zajęcia odbierane były z tak niezwykłą aprobatą oraz cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli z trenu powiatu leżajskiego jak też z powiatów ościennych.

W roku 2021 przygotowana  różnorodna oferta obejmowała wiele tematów lekcyjnych. Były zajęcia historyczne, związane z lokalnymi tradycjami, zajęcia plastyczne, nawiązujące do aktualnych wystaw, zajęcia manualno – sprawnościowe czy okazjonalne nawiązujące do świąt. Często prowadzone lekcję muzealne były połączone ze zwiedzaniem wystaw stałych oraz licznych wystaw czasowych.

Po zakończeniu czerwcowych zajęć tematycznych tradycyjnie jak co roku zorganizowane zostały wakacje w muzeum. Ta form wypoczynku cieszyła się znacznym zainteresowaniem. Poprzez wspólne uczestnictwo  dzieci miały okazję wcielić się w artystów gdzie przy sztalugach malarskich z pędzlem i paletą tworzyły swoje wakacyjne dzieła. W zajęciach tych dzieci poruszyły własną wyobraźnię i w swoich pracach przedstawiały ulubione miejsce z wakacji. Na końcu ze wszystkich prac powstała wspaniała wystawa (w holu głównym muzeum). W innym dniu  dzieci poznały metody oświetlania domów na przestrzeni wieków. Następnie otrzymywały do dyspozycji knot oraz kilka kawałków kolorowej masy woskowej, z której wykonywały własne świeczki. Dzieci rozwijały swoje zdolności manualne, samodzielnie rozpuszczając masę w rękach i lepiąc z niej dowolne kształty, przedmioty czy postacie. Swoje dzieła dzieci mogły zachować dla siebie lub podarować bliskiej osobie. Nie zabrakło też zajęć, na których uczestnicy poznawali definicję witrażu i technikę jego wykonywania. Rozwijały własną wyobraźnię i umiejętności manualne. Pod okiem prowadzącego zajęcia same projektowały własne witraże. Na zajęciach wakacyjnych w pierwszym tygodniu nie zabrakło również zwiedzania muzeum, spacerów po dziedzińcu, wspólnych gier i zabaw przy małej choć bardzo urokliwej fontannie muzealnej.

W sierpniu muzeum uczestniczyło w I Festiwalu Kultury Lasowiackiej EtnoLas, przeprowadzając warsztaty (również te dla osób dorosłych) zarówno w Leżajsku jak też w miejscu gdzie odbywały się centralne wydarzenia związane z tym festiwalem tj. w Stalowej Woli.

W okresie jesienno–zimowym muzeum przygotowało kolejną specjalną ofertę zajęć tematycznych wliczając w to zajęcia okolicznościowe związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia – zajęcia dotyczyły np. pieczenia pierniczków, wykonywania ozdób choinkowych, lepienia aniołków z masy solnej, malowania gipsowych aniołków czy szopek betlejemskich. Tylko na samych zajęciach w okresie jesiennym udział wzięło ponad tysiąc przedszkolaków i uczniów ze szkół.

Muzeum Ziemi Leżajskiej pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i opiekunom za wspólne chwile spędzone w roku ubiegłym na zajęciach muzealnych. Jednocześnie placówka już dziś zaprasza do współpracy w nowym 2022 roku.

Wszelkie informacje na temat nowych zajęć muzealnych wzorem lat ubiegłych będą pojawiać się na naszej stronie internetowej oraz będą przesyłane do Państwa a pośrednictwem poczty tradycyjnej czy mailowej.