XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – relacja

W piątek 28 stycznia br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Wydarzenie rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku. Kolejną częścią wydarzenia było wysłuchanie przez zgromadzonych prelekcji dot. leżajskiej oraz rudnickiej społeczności żydowskiej z okresu do 1939 roku. Prelekcję przeprowadziła Pani Barbara Tutka – Prezes Fundacji „Ocalić od zapomnienia” im. Stanisławy Tutki.

Dodatkową atrakcją obchodów było otwarcie i zwiedzenie wystawy czasowej przygotowanej w ramach XIV Obchodów Holocaustu na Podkarpaciu przez Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Fundację „Ocalić od zapomnienia” im. Stanisławy Tutki. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia mieszkańców Rudnika oraz Leżajska wyznania mojżeszowego oraz judaika, m.in. fragment macewy odnaleziony na rynku, a pochodzący z leżajskiego kirkutu z miejsca pochówku zmarłej 4 dnia miesiąca tiszri (w kalendarzu gregoriańskim: wrzesień-październik, lata 50-80 XIX w) kobiety o imieniu Liba, potomkini cadyka Elimelecha; klaf czyli zwitek pergaminu na którym znajdują się wersety z Tory, a konkretniej z Księgi Powtórzonego Prawa: „Słuchaj Izraelu…”, który umieszcza się w mezuzie zawieszonej na zewnętrznej prawej framudze drzwi; menora, tj. świecznik siedmioramienny; kieliszki, kubki i pucharek kiduszowy, skarbonka na zakup ziemi pod przyszłe państwo Izrael i jego zasiedlenie; skarbonka CeKaBe Leżajsk, lampki chanukowe, medalion ofiarowywany nowożeńcom, zapewniający liczne potomstwo; balsaminki na wonne zioła, używane na zakończenie szabasu; drejdel czyli bączek służący do gry podczas święta Chanuka, Netila – naczynia służące do rytualnego obmycia rąk przed modlitwą, a także modlitewniki na święto Paschy po gruntownej konserwacji.

W uroczystościach udział wzięli: Marek Śliż Starosta Leżajski, Radni Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z jej przewodniczącym dr. Dariuszem Półćwiartkiem oraz jej członkiem Stanisławem Chmurą. Ponadto w obchodach uczestniczyli Marek Krauz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk, Jacek Płochocki Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku, Andrzej Szumilas Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – koło w Leżajsku, przedstawiciele Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Sarzyńscy Zwiadowcy Historii”, lokalni hobbyści, pasjonaci historii oraz mieszkańcy z terenu powiatu leżajskiego.

Organizatorzy składają serdecznie podziękowania Panu Stanisławowi Jaworskiemu Dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku (również obecnemu w trakcie powyższego wydarzenia) za zapewnienie oprawy muzycznej w trakcie uroczystości.