Powiatowy Piknik Patriotyczny – relacja

1 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorami wydarzenia był Powiat Leżajski i Muzeum Ziemi Leżajskiej. Odbyło się ono pod patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża, a całość prowadził Dyrektor Muzeum Jacek Kwieciński.

W oczekiwaniu na godzinę „W” wystąpił na scenie zespół wokalno-instrumentalny Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej ze wzruszającym repertuarem pieśni patriotycznych z czasów II wojny światowej od kierownictwem Pani Dyrektor Danuty Kurzyp. Zespół wystąpił w strojach z epoki Powstania Warszawskiego a swoimi aranżacjami pieśni podbił serca licznie zgromadzonych widzów.

Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęła się godzina „W”. Minutą ciszy w postawie zasadniczej zebrani oddali hołd Powstańcom Warszawskim, którzy daniną swej krwi dali świadectwo walki ze znienawidzonym okupantem niemieckim i przykład całemu światu swojego umiłowania wolności. Rozległy się syreny alarmowe, w niebo zostały wypuszczone białe i czerwone balony, a odpalone race obok łopoczących na wietrze flag narodowych Polski podkreśliły rangę wydarzenia.

Tą patriotyczną oprawą zajęli się harcerze z Hufca Leżajsk i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej JS 2035 funkcjonującej przy Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Następnie Dyrektor Jacek Kwieciński przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Paul. Starosta Leżajski Marek Śliż, etatowy Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź i jego członkowie, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie mjr Konrad Łożański, kpt. Michał Kuśmierz z 32 Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej st. brygadier Józef Kludys, zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Artur Wasiuta.

Nie zabrakło również samorządowców z terenu miast i gmin powiatu, przedstawicieli instytucji, urzędów, szkół, ośrodków kultury oraz członków Rady Muzeum na czele z jej Przewodniczącym Dariuszem Półćwiartkiem.

W części oficjalnej głos zabrali Starosta Leżajski Marek Śliż i Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, którzy w swych wystąpieniach zwrócili uwagę na znaczenie i heroizm  Powstania Warszawskiego, które było największym tego typu zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Wydarzenie uświetniła V Jubileuszowa wystawa „Broń i mundur” pod patronatem Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie ppłk Krzysztofa Kulczyckiego. Wystawę zorganizowały stowarzyszenia: „Kolekcjoner Stalowa Włócznia”, „Stowarzyszenie Miłośników Broni Żołynia”, „Regionalne Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego”, „HEKS Ring”.

Kontynuacją występów artystycznych były koncerty w wykonaniu uczennic Pani Eweliny Grabowskiej, Łukasza Grabowskiego, zespołu „Cantilenae” z Dębna, reprezentanta Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, harcerzy  Hufca Leżajsk i Aleksandra Czekmariewa z Ukrainy oraz tańce w wykonaniu Zespołu Pieśni Tańca „Leliwa” z MCK w Leżajsku.

Dużą popularnością cieszyło się również zwiedzanie najnowszej stałej ekspozycji „Archeologia i dzieje staropolskie Ziemi Leżajskiej”, podobnie jak prezentacja sprzętu Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, Policji, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i strzelców z JS 2035 Leżajsk. Koło Gospodyń Wiejskich z Łukowej przygotowało smaczną degustację potraw regionalnych, a Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku tradycyjną wojskową grochówkę.

Organizatorzy oprócz wcześniej wymienionych jednostek dziękują partnerom: Gminnemu Ośrodkowi Kultury Gminy Leżajsk, Zespołowi Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, leżajskim harcerzom z ZHP Hufiec Leżajsk oraz strzelcom z Jednostki Strzeleckiej JS 2035 Leżajsk, Studio Muskus z Jelnej oraz  sponsorom: firmie Rutkowski & Trębacz firma transportowa, Browarowi Leżajsk Grupa Żywiec S.A., sklepowi Stanley z Leżajska.