Obchody Dnia Kobiet w Muzeum

8 marca z okazji Dnia Kobiet w Muzeum Ziemi Leżajskiej pod honorowym patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża przygotowano wyjątkowe spotkanie dla mieszkanek powiatu leżajskiego, połączone z otwarciem wystawy czasowej – „W rycerskim obozie”.

Po przekroczeniu progów Muzeum każda z pań została powitana przez rycerzy, Starostę Leżajskiego Marka Śliża, Przewodniczącego Pady Powiatu Leżajskiego Adama Wylazia, Wicestarostę Leżajskiego Lucjana Czenczka, Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztofa Trębacza oraz Dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacka Kwiecińskiego, którzy wręczyli paniom symboliczne róże.

Uroczystość oficjalnie rozpoczął dyrektor Muzeum, który powitał zebranych gości oraz prowadził całe wydarzenie. Następnie głos zabrali Starosta Leżajski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego, którzy przekazali paniom najserdeczniejsze życzenia.

Kolejnym punktem programu był pokaz walk rycerskich, przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną „SCUTUM” z Sanoka, po którym nastąpiła krótka prelekcja nawiązująca do nowej wystawy.

Spotkanie zakończył koncert duetu wokalno-akustycznego „Lola i Przemo”, który po raz pierwszy wystąpił w naszym regionie. Artyści zaprezentowali publiczności największe polskie i zagraniczne przeboje tj. utwory z repertuaru Tiny Turner, Anny Jantar, Bonny M, Sophii Loren, Bajm, Black, Miley Curus i wielu innych. Nie zabrakło ponadczasowego hitu z dedykacją dla wszystkich pań, czyli „Być kobietą” z repertuaru Alicji Majewskiej.

Ten szczególny dzień dodatkowo umilił słodki poczęstunek, przygotowany i podany przez cukierników Cukierni Dębnianka.

Otwarta uroczyście w tym dniu wystawa „w rycerskim obozie. Wystawa prezentuje średniowieczny obóz rycerski i życie obozowe w czasie wyprawy wojennej. Główną częścią wystawy jest postać króla prezentowana obok swego namiotu wraz z wyposażeniem. Oprócz władcy można zobaczyć skrybę, zbrojnego, kucharza, ciurę obozowego czy pokojowca – wszystkich odzianych w stroje z epoki z charakterystycznymi dla każdej postaci atrybutami.

Ponadto na wystawie prezentowane są:

  • namioty mieszkalne i gospodarcza,
  • sprzęt obozowy,
  • przedmioty codziennego użytku,
  • średniowieczne meble,
  • uzbrojenie,
  • akcesoria kuchenne,
  • repliki ubrań cywilnych i bojowych.

Wystawa “W rycerskim obozie” przygotowana została przez firmę SPES Medieval Market z Torunia we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Przedstawia życie w średniowiecznym obozie rycerskim po bitwie i nawiązuje do Wielkiej Wojny Polski i Litwy z Zakonem Krzyżackim 1409 – 1411. Ekspozycję przygotowano w oparciu o średniowieczne źródła materialne, a także ikonografię i historiografię z „Kroniką konfliktu Władysława króla polskiego Władysława Jagiełły z Krzyżakami w roku pańskim 1410”.

Wystawa będzie czynna do 7 czerwca 2019 r.

Muzeum zaprasza do zwiedzania indywidualnego oraz grupy zorganizowane np. szkoły, przedszkola.