35 Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

Dzięki współpracy Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Młodzieży Wszechpolskiej, 13 grudnia 2016 r. zorganizowano obchody 35. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, których celem było uczczenie pamięci ofiar komunizmu.

O godz. 17:00 mieszkańcy Leżajska i okolic zebrani licznie przy Pomniku Ofiar Komunizmu w sposób pełen powagi i refleksji pochyli czoła nad tragedią, która wydarzyła się 13 grudnia 1981 roku. Podniosłą atmosferę wydarzenia zawdzięczamy Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej a także Orkiestrze Reprezentacyjnej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, którzy uświetnili uroczystość poprzez salwę honorową oraz odegranie przez trębacza „Ciszy Ułańskiej” przez trębacza. Zebrani zapalili znicze, które symbolizują światło wolności, po czym złożyli je pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.

O godz. 18:00, w Muzeum Ziemi Leżajskiej, rozpoczęła się druga część obchodów, gdzie zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu patriotycznego chóru Belcanto i Cantiamo pod batutą Pani Barbary Kuczek. Kolejnym punktem w programie była prelekcja Pana Mieczysława Liber, który opowiedział o swojej walce z komuną jako działacza „Solidarności”. Zwieńczeniem obchodów była prezentacja filmu pt. „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani do podtrzymywania pamięci o wydarzeniach, które przez lata kształtowały obecny charakter naszego państwa. Mimo upływu czasu, wydarzenia sprzed 35 lat pozostają wciąż żywe a słowa gen. Jaruzelskiego, który obwieścił stan wojenny, usprawiedliwiając się przed narodem i wmawiając mu, że Polska stała się ruiną, a winą za to należy obarczyć protestujących i tak zwanych „anonimowych” szkodników, do dziś u niejednej osoby wywołują łzy gniewu.

Wprowadzenie stanu wojennego, które nastąpiło wbrew obowiązującemu wówczas prawu, przyczyniło się do zmobilizowania wojska, milicji, służb bezpieczeństwa i wyprowadzenia go przeciwko polskiemu narodowi. Powyższe służby to 100 tysięcy uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy, 1750 czołgów oraz 1400 pojazdów pancernych na ulicach polskich miast.

Mimo braku łączności i mediów, przeciw tej wielkiej sile, która nie była ograniczona w działaniach, stanęło głodne, wyziębione społeczeństwo, był to ruch społeczny, który miał na celu przywrócenie godności i podmiotowości polskiemu narodowi.

W obchodach uczestniczyli m.in. Marek Śliż – Starosta Leżajski, Zdzisław Leśko – Wicestarosta Leżajski, Ireneusz Stefański – Burmistrz Leżajska, Andrzej Janas – Wiceburmistrz Leżajska, Piotr Kamiński – przedstawiciel Posła na Sejm RP Jerzego Paula, Jerzy Jarosz -Przewodniczący Rady Miasta Leżajska, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Leżajska i okolic.

Za przybycie dziękujemy.